spring

arismusic

spring
social
spring

arismusic

فیلم خجالت نکش

چهارشنبه هجدهم 7 1397

«خجالتنکش» از معدود فیلمهای کمدی جشنواره امسال است. همان طور که می دانیم آثارکمدی عموماً اقبال کمتری در جشنواره فیلم فجر داشته اند و ممکن است به بخشرقابتی راه یابند اما شانس چندانی برای نامزدی و برد جایزه نخواهند داشت.

 

فیلم خجالت نکش

 

ابتداباید اذعان کنم که «خجالت نکش» کمدی شریفی است؛ شریف بدان جهت که به سمت وسوی لودگی نمی رود و داستان سالمی را روایت می کند و اینخود اتفاق خوبی درسینمای ایران است اما شاید اگر چنین فیلمی در مدیوم تلویزیون ساخته می شد می توانست موفق تر از شرایط فعلی باشد. نخستین ساخته رضا مقصودی پیرو جریانتکرار نمونه های موفق تلویزیونی در سینما ساخته شده است و برای من به شدت یادآور فیلم «زاپاس» است که دو سال قبل در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمداما فیلم از برخی جهات نسبت به «زاپاس» قوی تر است. «خجالت نکش» شروع به موقعی دارد، روان پیش می رود و رویدادهایش مناسب و به اندازه اند و نقطه اتمامش نیز خوب و به موقع است. فیلم ریتم خوبی دارد، پرکشش است و سعی می کند در چارچوب قواعد ژانری خود قرار گیرد و از اسلوب های گونه ی خود پیروی کند، در طراحی رویدادها و داستانک ها دست به تکرار نمی زند، موقعیت های کمیک اش واقعاً بامزه اند و مخاطب را به خنده می اندازند اما شاید عمق این شوخی ها در همان حد و اندازه سریالهایی چون «پایتخت» و فیلمهایی چون «زاپاس» باقی بماند؛ شوخی هایی که نشئت گرفته از خنگی و دست و پاچلفتی شخصیت های داستان اند و عموماً براساس پاره ای از سواتفاهم ها و بدشانسی هااتفاق می افتد. استفاده از برخی تکیه کلام ها انگار به الگوهای ثابتی در بیانِ بازیگرانشان تبدیل شده اند؛ مثلاً احمد مهرانفر بی شباهت به «زاپاس» و«پایتخت» صحبت نمی کند.

بازیاو اما خوب است و همخوان با دیگر بازیگران فیلم و البته شخصیت پردازی مرد،خونسردی وبی خیالی اش در مقابل حرص و جوش خوردن های مکرر همسرش خوب و بامزه از آب درآمده است. شبنم مقدمی نیز مانند همیشه بازی روان وخوبی دارد؛با رعایت درست لهجه در سراسر فیلم و بهره گیری هوشمندانه اش از میمیک صورت. ترکیب بازیگران فیلم نیز ترکیبی تلویزیونی است؛ از لیندا کیانی و الناز حبیبی گرفته تا شهره لرستانی و علیرضا رییسی و حتی سام درخشانی که بیشتر در تلویزیون دیده می شوند تا سینما. شاید همین سادگی قصه ی فیلم و بازی های تلویزیونی بازیگران نقش های فرعی کار را به سریال های طنز سیما نزدیک می کند. اما بی انصافی ست اگر از یکدستی بازی ها و حضور موثر بازیگران نقش مکمل در فیلم نام نبرم زیرا حقیقتاً نمی توان ایرادی از آنها وبازی های خوبشان گرفت.

مطالب مرتبط : دانلود رایگان فیلم سینمایی آذر

فیلمنامهبه رغم ژانر کمدی اش نسبتاً گاف ندارد و بر زیربنای نسبتاً منطقی ای بناشده است اما برخی ساده انگاری ها نیز در آن به چشم می خورند، مثلاً چه طور در روستایی با آن جمعیت کم، صنمِ باردار (شبنم مقدمی) پنج ماه از خانه اش خارج نمی شود و کسی هم سراغی از او نمی گیرد؟ چه طور خانواده صنم که یک بار نوزاد را دیده اند وقتی به منزل مرضیه می روند و بار دیگر او را می بینند متوجه نمی شوند که این، همان نوزدایست که قبلاً هم دیده بودند؟ و اینکه اصلاً چه طور خود صنم تا ماه چهارم متوجه باردار بودنش نمی شود؟ ... ازاین دست سوال ها ممکن است برای مخاطبانی که با دقت بیشتر فیلم را می بینندپیش بیاید؛اهمال هایی که "کمدی بودن" فیلم نمی تواند بهانه ای برای توجیه آنها باشد. 

به اعتقاد من، «خجالت نکش»فیلمیست که با چشم پوشی از برخی ضعف های ساختاری- داستانی اش، می تواند گزینه مطلوبی باشد در جهت تغییر ذائقه ی مخاطب عام برای انتخاب و تماشای فیلم کمدی ای که سطح نسبتاً قابل قبولی دارد و برای خنداندن مخاطبش دست به هر عمل وقیحانه ای نمی زند.
بازی شبنم مقدمی در این فیلم به نظرم شایستگی نامزدی سیمرغ بلورین را دارد گرچه کمتر دیده ام بازیگران نقش های کمدی چندان دیده شوند.

فیلم خجالت نکش

(0) نظر
X